اخبار

4 رنگ ممنوعه برای اتاق خواب
۰۷ مهر ۱۴۰۱

4 رنگ ممنوعه برای اتاق خواب

 برخی از رنگها برای مکان بسته مناسب نیستند چون نوری در فضا منعکس می‌کنند که محیط را کوچکتر، تاریک‌تر و بسیار دلگیر نشان می‌دهند. در این مقاله به پنج مورد از اصلی‌ترین این رنگها می‌پردازیم: 1: قرمز  قرمز پرانرژی‌ترین رنگ طیف رنگی است و برخلاف انتظار نه تنها احساس عشق را منتقل نمی‌کند، بلکه القاکننده جنگ، خطر و قدرت است. رنگ قرمز آنقدر تحریک کننده است که می تواند پرخاشگری و خشم را افزایش دهد و به همین علت برای اتاق خواب توصیه نمی‌شود. نکته فنگشویی: اگر به دنبال اضافه کردن رنگ قرمز به اتاق خواب هستید، به جای آن از رنگ صورتی روشن استفاده کنید. 2: بنفش تیره  رنگ بنفش موجب خلاقیت کاذب می‌شود. خوابیدن در یک اتاق بنفش باعث می‌شود کابوسهای شبانه بیشتری را تجربه کنید و در نتیجه صبح‌ها احساس خستگی مفرط داشته باشید. با توجه به ویژگی های محرک منفی و قوی این رنگ، پیشنهاد می‌شود آن را از اتاق خواب خود ... ادامه مطلب »
5 رنگ برتر برای اتاق خواب
۳۱ شهریور ۱۴۰۱

5 رنگ برتر برای اتاق خواب

 در بین رنگ ‌ها، رنگ‌ هایی هستند که در ناخودآگاه احساس شادی، آرامش و امنیت ایجاد می کنند و بهترین انتخاب برای به کار بردن در اتاق خواب هستند. در این مطلب به پنج رنگ شاخص با این ویژگی می پردازیم: 1: آبی  وقتی از شما خواسته می شود صحنه ای آرام بخش را تصور کنید، چه رنگ هایی می بینید؟ بیشتر اوقات، آبی می بینید چرا که رنگ آبی احساس اعتماد، ثبات و آرامش در ذهن ایجاد می‌کند. یک مطالعه توسط Travelodge  نشان می‌ دهد خانواده هایی که اتاق خواب آبی دارند، بهترین خواب شبانه را تجربه می‌ کنند. نکته فنگشویی: از آبی روشن برای دیوارهای اتاق خواب یا رخت خواب خود استفاده کنید. 2: سبز  سبز نماد طبیعت بوده و برای بدن و ذهن، تداعی شادی و سلامتی است. مطالعات نشان می دهد که این رنگ برای افزایش کیفیت خواب بسیار مفید است. نکته فنگشویی: از سبز مریم گلی استفاده کنید. سبز مریم گلی ملایم است و برای به خواب رفتن موثرتر است. قرار دادن گیاهان ... ادامه مطلب »
بهترین روش های استحمام نوزاد
۱۵ شهریور ۱۴۰۱

بهترین روش های استحمام نوزاد

متخصصان اطفال توصیه می‌کنند که استحمام نوزاد با چند روز تاخیر بعد از تولد انجام شود. چون بعد از تولد پوست نوزاد شما با لایه ورنیوکس پوشیده شده که ماده ای موم‌دار است و نوزاد را از میکروب‌های محیط محافظت می‌کند.  برای تمیز کردن کودک بلافاصله بعد از تولد شما می‌توانید سر، بدن و منطقه پوشک را با اسفنج تمیز کنید. این امن ترین راه برای حمام کردن قبل از بریدن بند ناف و همچنین پسرانی که هنوز ختنه نشده اند می باشد.  بعد از بریدن بند ناف، شما می‌توانید حمام کردن نوزاد خود را در حمام کم عمق انجام بدهید. استحمام نوزاد با اسفنج یک اتاق گرم، حدود 24 درجه سانتی گراد را برای حمام انتخاب کنید، لباس‌ها و پوشک کودک را در حوله بپیچید. کودک را روی یک سطح صاف مانند زمین، میز، کنار سینک یا  پاتختی تخت قرار دهید. برای اطمینان از ایمنی کودک می‌توانید از بند ایمنی استفاده کنید یا در همه زمان‌ها یک دست خودرا  روی ... ادامه مطلب »
3 کار ساده برای خواب ارگونومیک
۰۸ شهریور ۱۴۰۱

3 کار ساده برای خواب ارگونومیک

خواب خوب شبانه یک نیاز اساسی است و خواب ارگونومیک بهترین بازیابی انرژی را برای بدن شما فراهم می‌کند. خواب ارگونومیک به خوابی گفته می‌شود که طی آن تمام المانهای موثر در افزایش کیفیت خواب لحاظ شود و بدن و ذهن بیشترین میزان آرامش و راحتی را تجربه کند. در این مقاله به سه فاکتور اساسی برای داشتن خواب ارگونومیک پرداخته‌ایم: وضعیت بدن برای خواب ارگونومیک دو حالت خواب استاندارد توصیه می‌شود: خوابیدن به پهلو و خوابیدن به پشت. دقت کنید که این حالتها در صورتی مناسب است که ستون فقرات شما کاملاً در وضعیت S  قرار داشته باشد. در این حالت است که کمر در حال استراحت واقع می‌شود و از فشارهای روز رهایی می‌یابد. فراموش نکنید که شما به یک تشک و بالش مناسب نیز نیاز دارید تا به درستی از کمر و گردن خود حمایت کنید. اگر می‌خواهید به صورت ارگونومیک بخوابید، خوابیدن به پشت روی شکم یا پهلو توصیه نمی‌شود. توجه کنید که وضعیت خواب ... ادامه مطلب »
بهترین زمان شستن ملحفه
۳۰ مرداد ۱۴۰۱

بهترین زمان شستن ملحفه

ما حدود 49 تا 60 ساعت هفته را در رخت خواب خود می­گذرانیم. این زمان بهترین فرصت برای تولید لکه، بزاق، عرق و روغن و میکروب­های دیگر در ملحفه­ها و تخت خواب ما است. ملحفه­های تمیز به خواب خوب کمک می­کنند و ملحفه­های کثیف می­توانند باعث تشدید آلرژی، پیری پوست، آسم و سایر عوارض بهداشتی شوند.  بنابراین، چند بار باید ملحفه­ های خود را بشویید؟ اگر شما کسی هستید که هر روز روی تشک خود می­خوابید، متخصصان پیشنهاد می­کنند که باید هفته­ای یک بار ملحفه­های خود را بشویید. اگر هر روز روی تشک خود نمی­خوابید، ماهی یکبار، شستن ملحفه­ ها از نظر کارشناسان کافی می­باشد. اگر حیوان خانگی دارید که تخت خوابتان را با او به اشتراک می گذارید، هر 3 الی 4 روز یکبار شستشو توصیه می­شود. اگر گرفتار آسم یا آلرژی هستید، هرهفته ملحفه خود را بشویید. کارشناسان توصیه می­کنند که در طول تابستان هر دوهفته ملحفه خود را بشویید واگر در ... ادامه مطلب »
نحوه شستن ملحفه های بیمار کرونایی
۲۷ مرداد ۱۴۰۱

نحوه شستن ملحفه های بیمار کرونایی

 ویروس‌های تنفسی به مانند بیماری ویروس کرونا (COVID-19) زمانی پخش می‌شوند که بزاق یا قطرات آلوده به ویروس از طریق چشم‌ها، بینی یا گلو وارد بدن شما می‌شود. با توجه به تشدید مجدد ویروس کرونا بهتر است نکات زیر را برای سلامتی پایا و شستشوی ملحفه­ های بیماران کرونایی رعایت کنیم. 1: قبل از شروع به شستشو، ماسک جراحی و یک جفت دستکش پوشیده شود. از لمس صورت و چشم‌ها در طول تمیزکاری خودداری شود. 2: پنجره‌ها به منظور تهویه باز نگه داشته شوند. 3: از ماشین لباس شویی و شوینده مناسب و آب داغ برای شستن استفاده شود. شستشو با آب داغ 70 درجه سانتی‌گراد و شوینده برای حداقل 25 دقیقه توصیه می‌شود. اگر شستشو با آب در دمای کمتری صورت می‌گیرد از ماده شیمیایی مناسب برای دمای پایین و با غلظت مناسب برای شستشو استفاده شود. 4: هنگام خشکشویی ملحفه‌ها(برای مثال در بیمارستان) تنظیمات به گونه­ای انتخاب شوند که گرم ترین آب برای شستشو ... ادامه مطلب »
بهترین مدیتیشن قبل از خواب
۱۹ مرداد ۱۴۰۱

بهترین مدیتیشن قبل از خواب

  اگر ذهنتان شما را شب‌ها بیدار نگه می‌دارد، مدیتیشن بهترین راه حل برای خواب شماست. مدیتیشن تمرین آرامش بخشی است که می‌توانید آن را هنگام خواب یا هر زمان در طول روز برای مبارزه با خستگی و بی‌خوابی انجام دهید و استرس‌های روز را رها کنید. مدیتیشن مثل تمرین ماهیچه‌ای است که با گذشت زمان قوی‌تر می‌شود تا جایی که به مرور به جایی می‌رسید که تنها با گفتن شب بخیر به حالت آرامش می‌رسید.   مدیتیشن، تمرین ساکت کردن عمدی یا تمرکز ذهن است و تغییرات فیزیولوژیکی مشابه تغییرات مراحل اولیه خواب در بدن شما ایجاد می‌کند. نبض کند می‌شود و فشار خون و هورمون‌های استرس کم می‌شود.  انواع مختلفی از مدیتیشن وجود دارد  و آزمایش می‌تواند به شما کمک کند تا نوع مناسبتان را پیدا کنید.    مدیتیشن ذهن آگاهی  محبوب‌ترین نوع مدیتیشن، مراقبه ذهن آگاهی شامل صرف توجه به بدن و نه چیز دیگر است. با این کار شما ... ادامه مطلب »
5 واقعیت درباره خروپف
۱۸ مرداد ۱۴۰۱

5 واقعیت درباره خروپف

میلیون‌ها نفر در خواب خروپف می‌کنند و این موضوع می‌تواند مزاحم گوش دیگری و همچنین نشانگر مشکلات بهداشتی جدی باشد. این‌جا به 5 واقعیت درباره‌ی خروپف می‌پردازیم:   واقعیت 1: خروپف ناشی از یک راه هوایی منقبض شده است.  در طول خواب عضلات گلو شل می‌شوند و این باعث باریک شدن راه هوایی می‌شود. هر چه راه هوایی منقبض‌تر باشد، خروپف بلندتر میشود. خوابیدن به پشت می‌تواند باعث انقباض بافت گلو و خدشه دار شدن راه تنفس شود. به همین دلیل برای جلوگیری از خروپف ترجیح بر این است که به پهلو بخوابید.     واقعیت 2: پیری، آناتومی، آلرژی و الکل در خروپف نقش دارند. عضلات گلو به طور طبیعی با مسن‌‍تر شدن افراد شروع به استراحت می‌کنند و خروپف با افزایش سن شایع‌تر می شود. مسائل آناتومیک هم در تشدید خروپف موثرند. لوزه‌های بزرگ شده و التهاب بینی بر اثر آلرژی میتواند راه گلو را تنگ کند. همچنین نوشیدن الکل که ... ادامه مطلب »
پنج گام تا پاک کردن لکه روغن
۱۱ خرداد ۱۴۰۱

پنج گام تا پاک کردن لکه روغن

شاید به نظر برسد که لکه روغن با هیچ روشی پاک نمی‌شود، اما در این مقاله به روشی کاربردی برای پاک کردن روغن با یک حوله یا پارچه تمیز می‌پردازیم:   گام اول: ابتدا لکه را به جای مالش دادن با ضربه زدن آرام پاک کنید زیرا مالش می‌تواند لکه را روی پارچه تشدید کند. گام دوم:  روی لکه را با جوش شیرین یا نشاسته ذرت بپوشانید. شما باید لکه را با یک لایه ضخیم از جوش شیرین بپوشانید تا کل لکه را پوشش دهد سپس بگذارید حدود نیم تا یک ساعت بماند. گام سوم: حال محل جوش شیرین را با یک مسواک بشویید. جوش شیرین، روغن را جذب کرده و شروع به جمع شدن می کند. در این مرحله ممکن است جوش شیرین رنگ روغن پخت و پز را به خود بگیرد. اگر لکه سختی دارید، ممکن است مجبور شوید این مرحله را تکرار کنید.  به سادگی جوش شیرین بیشتری اضافه کنید، نیم تا یک ساعت دیگر صبر کنید، سپس آن را پاک کنید. گام چهارم: محل جوش شیرین را با یک لایه نازک صابون ظرفشویی بپوشانید. ... ادامه مطلب »
6 راه حل کاربردی برای تمیز کردن تشک
۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

6 راه حل کاربردی برای تمیز کردن تشک

 حذف لکه­ ها، بوی ناخوشایند و تمیزکردن عمیق بیش از چهل ساعت از هفته را روی تشکهایمان در حال استراحت هستیم. نفوذ چربی و ترشحات بدن درون تشک میتواند به رشد انواع باکتریها و قارچها منجر شده و تشک به منبعی برای انواع بیماریها تبدیل شود. پس لازم است که هر شش ماه تشک خود را به طور کامل تمیز کنیم. تمیز کردن تشک ممکن است جز سخت‌ترین شستشوها به نظر برسد اما این طور نیست. در این مقاله به شش روش ساده و موثر شستشوی تشک پرداخته ایم تا به راحتی بتوانید این بخش مهم از بهداشت اتاق خواب را فراهم کنید: 1-پاک کننده­ های تشک:  اگر چه این ممکن است واضح­ترین روش باشد اما میتوان از محصولات متعدد تمیز کردن لکه‎‌های تشک در بازار استفاده کرد. ترجیحاً از یک ماده با غلظت پایین استفاده شود تا آسیب شیمیایی کمتری داشته باشد. 2-ترکیب نمک و سود:  این روش لکه­ های مرطوب را جذب می­کند، اما نمی­تواند لکه خشک‌ شده را کامل از بین ببرد. در ... ادامه مطلب »