اخبار

چرا خواب از غذا مهم تر است؟
۲۸ مهر ۱۳۹۹

چرا خواب از غذا مهم تر است؟

در تحقیقات ثابت شده است که انسان بدون غذا تا 21 روز زنده مانده است. اما بدون خواب کم تر از یک هفته زنده مانده است. داستان به همین جا ختم نمی شود بلکه این تنها نکته کوچکی از اهمیت خواب است. خواب را می توان پایه همه چیز در زندگی دانست به همین دلیل هر تغییری در روند خواب بر تمام زندگی اثر می گذارد. از نظر زیستی بدن همیشه مقداری ذخیره برای مواد غذایی مورد نیاز خود دارد و همواره مآزاد آن را ذخیره سازی می نماید بر همین اساس در صورت کمبود و یا در دسترس نبودن مواد، از ذخیره استفاده و به عملکرد خود ادامه می دهد. اما برای خواب هیچ ذخیره سازی انجام نمی گیرد در نتیجه در صورت کمبود و یا فقدان آن با مشکل و خطر جدی روبه رو می شوید. به همین دلیل بی خوابی اثرات مخرب خود را بسیار سریع تر از کمبود غذا می گذارد. برای بسیاری از ما نیاز بدن به غذا ملموس تر است تا خواب چرا که در صورت کمبود آن دچار گرسنگی می شویم و آن را سریعا برطرف می نمائیم اما در صورت ... ادامه مطلب »
چرا کودکان کابوس می بینند، درمان چیست؟
۲۳ مهر ۱۳۹۹

چرا کودکان کابوس می بینند، درمان چیست؟

کودکان همانند بزرگسالان در خواب کابوس می بینند با این تفاوت که کودکان توانای مقابله با آنها را نداشته و در بلند مدت دچار آسیب های روانی می شوند، از این رو نقش والدین در مقابله با کابوس های کودکان بسیار با اهمیت است. به همین منظور ما در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت. کابوس رویا های ترسناکی هستند که در خواب به صورت ناخوداگاه اتفاق می افتند و باعث وحشت کودکان و آزار آنها می شوند. در کودکان به دلیل آنکه ذهن در حال رشد است و شناخت آنها از محیط کم بوده، برای درک هرچه بیشتر محیط ذهن تخیل فعال تری را دارا می باشد و این پویایی تخیل در هنگام خواب نیز به کار خود ادامه می دهد. از آنجا که درک بین واقعیت و رویا برای کودکان سخت است، کابوس ها جلوه حقیقی یافته و بر کودکان اثر می گذارند. از این رو هر چه را که از محیط می بینند و یا می شنونند با تخیل خود پرورش داده و بعد درک می کنند. به همین دلیل کودکان 6 تا 10 سال بیشترین کابوس را می بینند چرا ... ادامه مطلب »
تاخیر خواب چیست؟
۲۰ مهر ۱۳۹۹

تاخیر خواب چیست؟

تاخیر خواب مدت زمانی است که باید سپری شود تا شما به خواب عمیق بروید.  تاخیر خواب بسیار مهم است و ارتباط مستقیمی با کیفیت خواب دارد. اغلب انسان ها زمان محدودی برای خوابیدن دارند و اگر بیشتر آن را با تاخیر خواب سپری کنند دچار کم خوابی و پیامد های مضرر آن می شوند. از نگاه دیگر تاخیر در خواب معیاری از وضعیت ذهن و جسم بوده یعنی اگر ما با ذهن و جسمی نا آرام به خواب برویم مدت زمان زیادی را باید درگیر تاخیر خواب نمائیم. بنابراین ما با بهبود و کوتاه نمودن تاخیر خواب، خوابی خوش را تجربه خواهیم نمود.  میزان خستگی ذهن و جسم باعث کوتاهی زمان تاخیر خواب می گردد. شما باید مناسب ترین زمان را که بیشترین میزان خستگی را دارید انتخاب کنید تا کم ترین زمان را به تاخیر خواب بدهید. به همین منظور از خوابیدن عمیق در طول روز پرهیز کنید و در صورت نیاز، به چرت (خوابی سبک از 15 تا 20 دقیقه) بروید. اگر شما در طول روز به خواب عمیق بروید ساعت خواب مشخص خود که ... ادامه مطلب »
انتخاب بالش مناسب
۰۹ مهر ۱۳۹۹

انتخاب بالش مناسب

آخرین باری که به بالش خود اندیشید چه زمانی بوده است؟  ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چطور در انتخاب بالش حرفه ای عمل کنید تا به خواب خوش دست یابید.  اگر در طول شب با بالش خود مشکل دارید، در انتخاب آن اشتباه عملکرده اید و یا بالش شما تاریخ مصرفش گذشته است. تاریخ مصرف، این نکته قابل توجه است که حتی مرغوب ترین بالش ها نیز داری عمر مفید هستند و بعد از سپری شدن آن دگر کارای لازم را ندارند . نوع بالش و کیفیت آن این زمان را تعیین می کند، به طور معمول در بالش های الیافی 18 ماه و در بالش های مموری فوم (طبی) 3 سال می باشد.  شاید این زمان بنظرتان کوتاه باشد اما باید بدانید که در طول همین مدت بالش شما بیش از دو هزار ساعت کار کرده و هیچ شبی را به مرخصی نرفته است.  از نظر ظاهری هنگامی که لکه های ناشی از عرق بر سطح بالش ظاهر می شوند و یا آسیب ها در سطح بالش مشاهد می شود، احتمالا زمان تعویض آن است. هنگامی که تاریخ مصرف بالش می گذرد در ... ادامه مطلب »
محیط خواب و خواب خوش
۰۷ مهر ۱۳۹۹

محیط خواب و خواب خوش

در علم خواب یکی از عوامل مهم و اثر گذار بر خواب  محیط خواب می باشد. هنگامی که محیط خواب تغییر می کند خواب نیز اثر می پذیرد. حتما بارها تجربه کرده اید که وقتی در محیط جدیدی برای خوابیدن تلاش می کنید ناموفق هستید چرا که با آن محیط سازگار نیستید و احتیاج  به زمان دارید تا با آن وفق پیدا کنید.  محیط خواب از عواملی چون کالای خواب مناسب، نور، صدا، دکور، تهویه هوا، دمای اتاق، وحتی محیط درونی انسان شکل می گیرد. همه این عوامل در ارتباط باهم می توانند خوابی مطلوب را رقم بزنند. بدن ما از میزان نور دریافتی اطلاعات جمع آوری می کند و نسبت به آن پاسخ می دهد. هنگامی که نور کاهش می یابد هورمون های خواب و آرامش ترشح شده و از میزان هوشیاری مغز می کاهند. در مشاهدات علمی دیده شده است هورمون ملاتونین در پی کاهش نور و آماده شدن برای خواب ترشح  می گردد. میزان صوت دریافتی اگر از حد معینی بیشتر باشد باعث اختلال درعملکرد مغز هنگام به خواب ... ادامه مطلب »
آرمان لایکو و کرونا
۰۶ مهر ۱۳۹۹

آرمان لایکو و کرونا

از همان ابتدا آرمانی که باعث شکل گیری گروه لایکو شد، قدم نهادن در دریای بی کران مهر ایران و بی نیاز کردن میهن از کالای خواب خارجی بود. امروز هم لایکو به عنوان اولین و بزرگترین تولید کننده کالای خواب در کشور,  وظیفه خود دانست تا تعدای ماسک را به مناطق محروم کشورمان اهدا نماید تا گامی دگر در جهت مسئولیت اجتماعی و همدلی با مردم عزیزمان برداشته باشد.  این اتفاق زیبا با همکاری خیریه مهرورزان در سیستان و بلوچستان کلید خورد. ادامه مطلب »