اخبار

ملحفه‌های هوشمند برای بررسی وضعیت رشد کودک
۲۴ اسفند ۱۳۹۹

ملحفه‌های هوشمند برای بررسی وضعیت رشد کودک

کمپانی Nanit توسعه دهنده محصولات کودکان، ملحفه های هوشمندی را عرضه کرده که قادر به اندازه گیری قد کودک و پیگیری رشد او در لحظه هستند. به گزارش سرویس اطلاع‌رسانی نساجی امروز، این ملحفه ها که در آن ها از هوش مصنوعی و فناوری بینایی رایانه ای نانیت استفاده شده اولین منسوجی است که به پدر و مادر امکان بررسی رشد کودکشان را می دهد.   سارا دورست مدیر ارشد اجرایی کمپانی، هدف نانیت را کمک به والدین برای یادگیری بیشتر و حمایت از آن ها در چند سال اول رشد کودک بیان کرده است.   ملحفه‌های هوشمند روشی جدید، منحصر به فرد و ایمن برای پدران و مادران است تا به آسانی بتوانند از وضعیت سلامتی کودک خود در هر لحظه آگاه باشند.   روش عملکرد سیستم به این صورت است که نوزاد یا کودک نوپا را بر روی ملحفه ای که درون گهواره قرار گرفته است، می خوابانند و منتظر می مانند تا نانیت کار خود را انجام دهد. والدین با استفاده از ابزارهای درون برنامه ای نقاط ... ادامه مطلب »
خروپف و درمان آن
۱۸ اسفند ۱۳۹۹

خروپف و درمان آن

خروپف صدایی بلند و آزاردهنده است که هنگام خواب به گوش می رسد و ناشی از ارتعاشات در بافت های نرم دستگاه تنفسی فوقانی در هنگام تنفس است. خروپف در هرسنی رخ می‌دهد اما سن شایع آن 40 تا 60 است و در مردان بیش از زنان رخ می‌دهد. علت آن چیست؟ اضافه وزن نقص در بینی بالش و تشک نامناسب مصرف دخانیات مصرف قرص‌های خواب آور مشکل داشتن در پشت گلو، مثل داشتن کام(سقف دهان) نرم راه‌های درمان: خوابیدن به پهلو به پشت خوابیدن می تواند باعث این امر شود که زبان شما به عقب افتاده و مجرای تنفس شما مسدود شود. این روش ساده ترین راه است که شما می توانید به خروپف خود پایان دهید. تغییر سبک زندگی برای مثال ترک دخانیات و کاهش وزن می تواند تاثیر زیادی در خروپف داشته و همچنین به سلامتی شما کمک کند. کاهش مواد آلرژی زا ممکن است علت خروپف شما وجود عوامل حساسیت زا در محیط خوابتان باشد؛ برای همین امر از بالش و تشک مناسب استفاده کنید و کاور و یا محافظ ... ادامه مطلب »
تاثیر خواب بر سیستم ایمنی بدن
۱۰ اسفند ۱۳۹۹

تاثیر خواب بر سیستم ایمنی بدن

خواب یکی از فعالیت بسیار مهم تنظیم سیستم ایمنی بدن است؛ بدین معنا که خواب فقط به معنای استراحت نیست بلکه بدن را تنظیم و پایدار می کند. کمبود خواب تاثیرات زیادی را  بر سیستم ایمنی بدن، هورمون ها، مغز، قلب، عضلات، اشتها و بینایی می گذارد. در اغلب افرادی که سیستم ایمنی بدنشان دچار مشکل شده است، مانند بیماری های خود ایمنی، ارتباط آشکاری میان مشکلات خواب و بیماریشان مشاهد شده است. سیستم ایمنی بدن وظایفی همچون: مبارزه با سلول های سرطانی، از بین بردن و خنثی سازی مواد مضر و همچنین شناسایی عوامل بیماری زا و حذف آن ها از بدن را برعهده دارد. سلول های بدن همواره با هم در ارتباط و مخابره پیام و اطلاعات به واسطه ی مولکول های زیستی مانند هورمون ها، پروتئین ها و سایتوکین ها هستند. سلول ها با انتشار و یا قطع انتشار این مواد به یک دیگر پیام می دهند. در نتیجه هنگامی ورود یک عامل خارجی، سلول ها به یکدیگر و به ویژه به سلول های ایمنی اطلاع ... ادامه مطلب »
بارداری و خواب
۰۳ اسفند ۱۳۹۹

بارداری و خواب

از آن لحظه ای که برای اولین بار متوجه می شوید که در آینده مادر خواهید شد، همه چیز تغییر می‌کند. خواب نیز یکی از این موارد است که در بازه‌های مختلف بارداری دچار تغییر و تحول می گردد. تمام بدن دچار تغییر و تحول شده و هیچ چیز مانند گذشته نخواهد ماند، اما موضوع مهم، واکنش بدن به این تغییرات است. تغییرات شدید هورمونی اتفاقات متفاوتی را  برایمان رقم می زند؛ از این رو نظم بدن نیز به چالش کشیده می شود. اغلب بانوان باردار، از خواب خود شکایت دارند چرا که مشکلات شدیدی در این امر پیدا می‌کنند که تمام زندگیشان را تحت شعاع قرار می دهد. هنگام بارداری نیاز به خواب افزایش، اما کیفیت آن به مراتب کاهش می‌یابد. اما با راهکارهایی ساده می‌توان در دوران بارداری به خواب خوش دست یافت. مشکلاتی که هنگام بارداری رخ می دهند شامل مواردی چون: تکرر ادرار شبانه - نفس تنگی - گرفتکی بینی - کمر درد - سوزش سرمعده - ورم صورت و پا  - خواب رفتن پا و ... ادامه مطلب »
تاثیر حالت های مختلف خوابیدن بر کمردرد
۲۵ بهمن ۱۳۹۹

تاثیر حالت های مختلف خوابیدن بر کمردرد

موقعیت خوابیدن بر روی تشک تاثیر زیادی بر خواب می گذارد؛ طرز ناصحیح خوابیدن می‌تواند کمردرد را تشدید کند. حفظ نمودن گودی طبیعی ستون فقرات، امری ضروری است. بهترین وضعیت خوابیدن، دراز کشیدن به پشت است؛ اما ممکن است افراد این نوع خوابیدن را دوست نداشته باشند و یا منجر به خروپف آن‌ها شود. حالت های مختلف خوابیدن برای کاهش کمردرد: 1) خوابیدن به پهلو و قراردادن یک بالش بین زانوها قرار دادن بالش بین زانوها باعث تراز شدن مفاصل ران، لگن و ستون فقرات می‌شود. باید سعی کنید همیشه به یک پهلو نخوابید و وضعیت خود را جابه‌جا کنید. برای این‌کار، پس از رفتن به رخت‌خواب به پهلو بخوابید. یک بالش زیر سر خود قرار دهید. بالشی را بین زانوهای خود قرار دهید( اگر بین تشک و کمرتان فاصله افتاد، می‌توانید با یک بالش کوچک این فاصله را پر کنید). 2) خوابیدن جنینی شکل خوابیدن جنینی شکل به افراد مبتلا به فتق دیسک کمک می‌کند. دیسک ها ... ادامه مطلب »
چند پیشنهاد ساده برای درمان بی خوابی
۱۴ بهمن ۱۳۹۹

چند پیشنهاد ساده برای درمان بی خوابی

بی خوابی گاهی گذرا (ناشی از استرس و یا احساس درد در اندام ها) و گاهی پایدار می باشد. برای درمان بی خوابی های پایدار روش های زیر پیشنهاد می شود: ایجاد رژیم غذایی مناسب دو ماده ی مکمل در درمان بی خوابی، ملاتونین (هورمونی که به طور طبیعی شب ها در بدن ترشح می شود) و والرین (گیاهی با اثر آرامبخشی) هستند. مواد غذایی اعم از توت، شاه توت، توت فرنگی منبع این دو مکمل بوده و همچنین برای خواب راحت، خوردن شیر، انواع غلات، ماهی، تخم مرغ، بادام و موز توصیه می شود. دارو درمانی موقت بوده و در مواردی حتی باعث وخیم تر شدن بی خوابی می شود. اصلاح محیط خواب استفاده از بالش و تشک مناسب، محیط تاریک و سکوت مطلق به خواب بهتر شما کمک می کند. دمای اتاق باید متعادل بوده و احساس سرما و یا گرمای بیش از حد به شما دست ندهد. تنظیم ساعت خواب حتی در روزهای تعطیل، سر یک ساعت معین بخوابید و بیدار شوید. درنهایت حتما یک ساعت قبل از خواب، نگاه کردن به صفحه ی موبایل و ... ادامه مطلب »
چرا خواب از غذا مهم تر است؟
۲۸ مهر ۱۳۹۹

چرا خواب از غذا مهم تر است؟

در تحقیقات ثابت شده است که انسان بدون غذا تا 21 روز زنده مانده است. اما بدون خواب کم تر از یک هفته زنده مانده است. داستان به همین جا ختم نمی شود بلکه این تنها نکته کوچکی از اهمیت خواب است. خواب را می توان پایه همه چیز در زندگی دانست به همین دلیل هر تغییری در روند خواب بر تمام زندگی اثر می گذارد. از نظر زیستی بدن همیشه مقداری ذخیره برای مواد غذایی مورد نیاز خود دارد و همواره مآزاد آن را ذخیره سازی می نماید بر همین اساس در صورت کمبود و یا در دسترس نبودن مواد، از ذخیره استفاده و به عملکرد خود ادامه می دهد. اما برای خواب هیچ ذخیره سازی انجام نمی گیرد در نتیجه در صورت کمبود و یا فقدان آن با مشکل و خطر جدی روبه رو می شوید. به همین دلیل بی خوابی اثرات مخرب خود را بسیار سریع تر از کمبود غذا می گذارد. برای بسیاری از ما نیاز بدن به غذا ملموس تر است تا خواب چرا که در صورت کمبود آن دچار گرسنگی می شویم و آن را سریعا برطرف می نمائیم اما در صورت ... ادامه مطلب »
چرا کودکان کابوس می بینند، درمان چیست؟
۲۳ مهر ۱۳۹۹

چرا کودکان کابوس می بینند، درمان چیست؟

کودکان همانند بزرگسالان در خواب کابوس می بینند با این تفاوت که کودکان توانای مقابله با آنها را نداشته و در بلند مدت دچار آسیب های روانی می شوند، از این رو نقش والدین در مقابله با کابوس های کودکان بسیار با اهمیت است. به همین منظور ما در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت. کابوس رویا های ترسناکی هستند که در خواب به صورت ناخوداگاه اتفاق می افتند و باعث وحشت کودکان و آزار آنها می شوند. در کودکان به دلیل آنکه ذهن در حال رشد است و شناخت آنها از محیط کم بوده، برای درک هرچه بیشتر محیط ذهن تخیل فعال تری را دارا می باشد و این پویایی تخیل در هنگام خواب نیز به کار خود ادامه می دهد. از آنجا که درک بین واقعیت و رویا برای کودکان سخت است، کابوس ها جلوه حقیقی یافته و بر کودکان اثر می گذارند. از این رو هر چه را که از محیط می بینند و یا می شنونند با تخیل خود پرورش داده و بعد درک می کنند. به همین دلیل کودکان 6 تا 10 سال بیشترین کابوس را می بینند چرا ... ادامه مطلب »
تاخیر خواب چیست؟
۲۰ مهر ۱۳۹۹

تاخیر خواب چیست؟

تاخیر خواب مدت زمانی است که باید سپری شود تا شما به خواب عمیق بروید.  تاخیر خواب بسیار مهم است و ارتباط مستقیمی با کیفیت خواب دارد. اغلب انسان ها زمان محدودی برای خوابیدن دارند و اگر بیشتر آن را با تاخیر خواب سپری کنند دچار کم خوابی و پیامد های مضرر آن می شوند. از نگاه دیگر تاخیر در خواب معیاری از وضعیت ذهن و جسم بوده یعنی اگر ما با ذهن و جسمی نا آرام به خواب برویم مدت زمان زیادی را باید درگیر تاخیر خواب نمائیم. بنابراین ما با بهبود و کوتاه نمودن تاخیر خواب، خوابی خوش را تجربه خواهیم نمود.  میزان خستگی ذهن و جسم باعث کوتاهی زمان تاخیر خواب می گردد. شما باید مناسب ترین زمان را که بیشترین میزان خستگی را دارید انتخاب کنید تا کم ترین زمان را به تاخیر خواب بدهید. به همین منظور از خوابیدن عمیق در طول روز پرهیز کنید و در صورت نیاز، به چرت (خوابی سبک از 15 تا 20 دقیقه) بروید. اگر شما در طول روز به خواب عمیق بروید ساعت خواب مشخص خود که ... ادامه مطلب »
انتخاب بالش مناسب
۰۹ مهر ۱۳۹۹

انتخاب بالش مناسب

آخرین باری که به بالش خود اندیشید چه زمانی بوده است؟  ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چطور در انتخاب بالش حرفه ای عمل کنید تا به خواب خوش دست یابید.  اگر در طول شب با بالش خود مشکل دارید، در انتخاب آن اشتباه عملکرده اید و یا بالش شما تاریخ مصرفش گذشته است. تاریخ مصرف، این نکته قابل توجه است که حتی مرغوب ترین بالش ها نیز داری عمر مفید هستند و بعد از سپری شدن آن دگر کارای لازم را ندارند . نوع بالش و کیفیت آن این زمان را تعیین می کند، به طور معمول در بالش های الیافی 18 ماه و در بالش های مموری فوم (طبی) 3 سال می باشد.  شاید این زمان بنظرتان کوتاه باشد اما باید بدانید که در طول همین مدت بالش شما بیش از دو هزار ساعت کار کرده و هیچ شبی را به مرخصی نرفته است.  از نظر ظاهری هنگامی که لکه های ناشی از عرق بر سطح بالش ظاهر می شوند و یا آسیب ها در سطح بالش مشاهد می شود، احتمالا زمان تعویض آن است. هنگامی که تاریخ مصرف بالش می گذرد در ... ادامه مطلب »