3 کار ساده برای خواب ارگونومیک

۰۸ شهریور ۱۴۰۱
خواب خوب شبانه یک نیاز اساسی است و خواب ارگونومیک بهترین بازیابی انرژی را برای بدن شما فراهم می‌کند. خواب ارگونومیک به خوابی گفته می‌شود که طی آن تمام المانهای موثر در افزایش کیفیت خواب لحاظ شود و بدن و ذهن بیشترین میزان آرامش و راحتی را تجربه کند.

در این مقاله به سه فاکتور اساسی برای داشتن خواب ارگونومیک پرداخته‌ایم:

وضعیت بدن برای خواب ارگونومیک

دو حالت خواب استاندارد توصیه می‌شود: خوابیدن به پهلو و خوابیدن به پشت. دقت کنید که این حالتها در صورتی مناسب است که ستون فقرات شما کاملاً در وضعیت S  قرار داشته باشد. در این حالت است که کمر در حال استراحت واقع می‌شود و از فشارهای روز رهایی می‌یابد. فراموش نکنید که شما به یک تشک و بالش مناسب نیز نیاز دارید تا به درستی از کمر و گردن خود حمایت کنید. اگر می‌خواهید به صورت ارگونومیک بخوابید، خوابیدن به پشت روی شکم یا پهلو توصیه نمی‌شود. توجه کنید که وضعیت خواب نادرست را نمی‌توان حتی با بهترین تشک اصلاح کرد. خوابیدن روی شکم به شدت روی گردن آسیب می‌زند و اغلب درد کمر را تشدید می‌کند.

بهترین تشک برای خواب ارگونومیک

انتخاب تشک برای خواب ارگونومیک باید بر اساس وزن، قد و عرض شانه‌های شما باشد. یادتان نرود که راحتی تشک به اندازه‌ی ارگونومیک بودن آن مهم است. برای خوابیدن استاندارد به پهلو باید ناحیه شانه نرم‌تر از سایر قسمت‌ها و ناحیه لگن کاملاً صاف باشد تا کمر را در حالت استاندارد نگه دارد. برای اطمینان خاطر یک بالش نازک هم بین پاهای خود در فاصله‌ی بین زانو تا لگن بگذارید.  برای افرادی که به پشت و روی کمر می‌خوابند، پایین آوردن لگن برای حمایت از شکل طبیعی S ستون فقرات مهم است. پس لازم است که ناحیه پایینی تشک بالاتر قرار بگیرد. این کار را با قرار دادن یک بالش نازک زیر زانو هم می‌توان انجام داد. در هر دو حالت، باید ناحیه پشتی تشک، محکم و ثابت باشد.

بالش ارگونومیک

میزان سفتی بالش باید در حدی باشد تا بالش به ارتفاعی برسد که حدفاصل گردن و ستون فقرات را به خوبی پر کند. یک بالش ارگونومیک مناسب فشار را در سطح شانه هنگام خوابیدن کاهش می‌دهد.