نحوه شستن ملحفه های بیمار کرونایی

۲۷ مرداد ۱۴۰۱
 ویروس‌های تنفسی به مانند بیماری ویروس کرونا (COVID-19) زمانی پخش می‌شوند که بزاق یا قطرات آلوده به ویروس از طریق چشم‌ها، بینی یا گلو وارد بدن شما می‌شود. با توجه به تشدید مجدد ویروس کرونا بهتر است نکات زیر را برای سلامتی پایا و شستشوی ملحفه­ های بیماران کرونایی رعایت کنیم.

1: قبل از شروع به شستشو، ماسک جراحی و یک جفت دستکش پوشیده شود. از لمس صورت و چشم‌ها در طول تمیزکاری خودداری شود.

2: پنجره‌ها به منظور تهویه باز نگه داشته شوند.

3: از ماشین لباس شویی و شوینده مناسب و آب داغ برای شستن استفاده شود. شستشو با آب داغ 70 درجه سانتی‌گراد و شوینده برای حداقل 25 دقیقه توصیه می‌شود. اگر شستشو با آب در دمای کمتری صورت می‌گیرد از ماده شیمیایی مناسب برای دمای پایین و با غلظت مناسب برای شستشو استفاده شود.

4: هنگام خشکشویی ملحفه‌ها(برای مثال در بیمارستان) تنظیمات به گونه­ای انتخاب شوند که گرم ترین آب برای شستشو استفاده شود. سطلی که برای حمل و نقل ملحفه­ های شستنی استفاده می­شود، طبق دستورالعمل‌های معین تمیز و ضد عفونی شود.

5: هنگام شستن یا قرار دادن ملحفه­ ها در ماشین لباس شویی از تکان دادن آن­ها خودداری شود تا از پراکنده شدن ویروس های احتمالی موجود بر سطح آن­ها جلوگیری شود.

6: در صورتی که امکان شستشوی ملحفه­ ها بلافاصله پس از استفاده وجود ندارد، ملحفه‌ها در سطلی که درون آن پلاستیک هست قرار گیرند.

7: سطل ­ها با خیساندن در ماده ضد عفونی کننده یا محلول سفید کننده ضد عفونی شوند.

8: پس از تکمیل شستشو و ضدعفونی، دستکش ­ها درآورده شده و دست­ها با آب و صابون شسته شوند.
ماسک جراحی برداشته شده و مجدداً دست­ها با آب و صابون شسته شوند.

9: دستکش­ ها و ماسک در کیسه های زباله یا پلاستیک های دو لایه دور انداخته شوند.