6 راه حل کاربردی برای تمیز کردن تشک

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
 حذف لکه­ ها، بوی ناخوشایند و تمیزکردن عمیق

بیش از چهل ساعت از هفته را روی تشکهایمان در حال استراحت هستیم. نفوذ چربی و ترشحات بدن درون تشک میتواند به رشد انواع باکتریها و قارچها منجر شده و تشک به منبعی برای انواع بیماریها تبدیل شود. پس لازم است که هر شش ماه تشک خود را به طور کامل تمیز کنیم. تمیز کردن تشک ممکن است جز سخت‌ترین شستشوها به نظر برسد اما این طور نیست. در این مقاله به شش روش ساده و موثر شستشوی تشک پرداخته ایم تا به راحتی بتوانید این بخش مهم از بهداشت اتاق خواب را فراهم کنید:

1-پاک کننده­ های تشک:  اگر چه این ممکن است واضح­ترین روش باشد اما میتوان از محصولات متعدد تمیز کردن لکه‎‌های تشک در بازار استفاده کرد. ترجیحاً از یک ماده با غلظت پایین استفاده شود تا آسیب شیمیایی کمتری داشته باشد.

2-ترکیب نمک و سود:  این روش لکه­ های مرطوب را جذب می­کند، اما نمی­تواند لکه خشک‌ شده را کامل از بین ببرد. در این روش نمک و سود را ترکیب کنید و روی لکه تازه بمالید تا آن را از بین ببرد.

3-صابون و آب: بهترین راه برای انجام این روش این است که یک حوله را بردارید و آن را به آب و صابون آغشته کرده و روی محل لکه بکشید.

4-بخار آب: برای انجام این روش، شما نیاز به بخار خشکشویی دارید. این گزینه گران­تر از سایر گزینه­ ها است، چون نیاز به دستگاه بخار دارد. کافیست در دستگاه بخار آب بریزید و همه قسمتهای تشک را با بخار آب شستشو دهید.

5-پودر بوراکس: اگر نمیخواهید پول زیادی خرج کنید ولی نتیجه خوبی بگیرید، میتوانید از پودر بوراکس استفاده کنید. پودر بوراکس هم برای تمیز کردن مناسب است و هم خاصیت سفیدکنندگی دارد.در این روش، بوراکس را با آب مخلوط کنید و خمیر بسازید. بعد آن را روی لکه بمالید و مالش دهید. یک ساعت زمان دهید و سپس با آب شستشو انجام دهید.

6-سفید کننده: در نهایت، اگر چه این باید تنها به عنوان آخرین راه حل در اکثر موارد مورد استفاده قرار گیرد، سفیدکننده همیشه یک گزینه قابل قبول برای هر فرآیند تمیز کردن است. شما نمی­خواهید از یک گزینه سفیدکننده تخریب کننده استفاده کنید، بنابراین چیزی مانند آب اکسیژنه را انتخاب کنید. گرچه آب اکسیژنه ممکن است در نگاه اول به اندازه کافی قوی نباشد، اما یک گزینه عالی برای لکه ­های سخت است. به سادگی یک حوله سفید را به آب اکسیژنه آغشته کرده و روی لکه‌ها بگذارید و به آن زمان بدهید. شما باید این کار را چند بار دیگر تکرار کنید تا زمانی که لکه­ ها از بین بروند.