کتاب زندگی‌نامه‌ی محمود زینی؛ بنیانگذار گروه صنعتی لایکو

۲۲ آذر ۱۴۰۰
 یکی از اقدامات بسیار مفید در زمینه کسب موفقیت، مطالعه زندگی افرادی است که این مسیر را مدت ها قبل سپری کرده‌اند.
 در این راستا انتشارات نشر نی به عنوان یکی از پیشروترین ناشران فعال در این حوزه مدتی است مجموعه کتابهایی با عنوان کلی "موقعیت تجار و صاحبان صنایع ایران" منتشر می‌کند که جدیدترین کتاب این مجموعه مربوط به زندگینامه آقای محمود زینی بنیانگذار گروه صنعتی لایکو است که به تازگی منتشر شده و در کتابفروشی‌های معتبر در دسترس علاقمندان به حوزه کارآفرینی و صنعت قرار گرفته است.

 کتاب موقعیت تجار و صاحبان صنایع ایران، زندگی و کارنامه‌ی محمود زینی، بنیانگذار گروه صنعتی لایکو، به دلایل گوناگون درخور مطالعه و باارزش است.

 نخست، این سرگذشت‌نامه آموزه‌هایی فراوان برای علاقه‌مندان به تاریخ اجتماعی و پژوهشگران اقتصاد و کارآفرینی بومی در بر دارد.

 دوم این‌که راوی با توصیف جزئیات زندگی شخصی و خانوادگی، چگونگی شکل‌گیری اصول اخلاقی در زندگی اجتماعی و نیز اخلاق حرفه‌ای در کسب‌وکار را، به‌تفصیل، شرح داده است.

 کتاب با نقل مصائب، مشکلات، موفقیت‌ها و شکست‌های زندگی یک کارآفرین نشان می‌دهد که فرازوفرودها و گذارهای مهم تجاری همراه با پیشینه‌ی خانوادگی و آموزشی چگونه از او انسانی جهان‌دیده ساخته است. 

 این داده‌ها پهنه‌ای گسترده را برای آزمون نظریه‌های جامعه‌شناسان و تاریخ‌نگاران اقتصادی و اقتصاددانان نهادگرا، که به سرگذشت کارآفرینان اهمیت می‌دهند، پیش روی می‌نهد.

این کتاب از سویی دربردارنده‌ی رهنمودهایی برای قانون‌گذاران و سیاستمداران است تا با شناخت مشکلات کارآفرینان بتوانند عقلانی‌تر سیاست‌گذاری کنند و، از سوی دیگر، به خواننده‌ی فرهیخته فرصت می‌دهد تا تصوری واقعی از زندگی یک کارآفرین صنعتی داشته باشد.