کدام نوشیدنیها به خواب کمک میکند؟

۰۷ مهر ۱۴۰۰
چای بابونه
چای بابونه به دلیل اثرات آرامبخشی که دارد همواره مورد استفاده مردم بوده است.
 محققان بر این باور هستند که تأثیر این نوشیدنی  بر خواب از طریق فلانوئید  است که به گیرنده های بنزودیازپین در مغز متصل میشود  و اثر آرامش بخش دارد.
 واکنش های آلرژیک به بابونه تجربهای شایع است، با این وجود، سازمان غذا و دارو (FDA) بابونه را در لیست ایمن مواد غذایی شناخته شده قرار داده است.
 
سنبل الطیب
سنبل الطیب گیاهی است که میتوانید آن را به صورت قرص یا چای از عطاری تهیه کنید  داروهای خواب آور ممکن است حاوی سنبل الطیب باشد محققان تأیید نکره اند که سنبل الطیب برای درمان بی خوابی موثر و بیخطر است اما مطالعات با منابع معتبر نشان میدهد که سنبل الطیب باعث بهبود کیفیت خواب و کاهش بیداری شبانه میشود.
 
چای بادرنجبویه
چای بادرنجبویه به عنوان کمک کننده به خواب بهتر مصرف میشود اما مانند سنبل الطیب، ممکن است هر بار موثر نباشد.
مطالعات نشان میدهد که در هشتاد درصد افراد، کیفیت خواب با مصرف بادرنجبویه افزایش پیدا میکند و اثر بیشتری از داروی خواب دارد.
هنوز شواهد بیشتری برای تأیید این که چای بادرنجبویه به خواب افراد کمک می کند لازم است .
 
چای اسطوخودوس
چای اسطوخودوس هم مورد توجه اکثر مردم برای آرامش یافتن و تسکین یافتگی از دردهاست.
  یک محقق تایوانی این تئوری را آزمایش کرد که چای اسطوخودوس می تواند کیفیت خواب را بهتر کند یا نه  نتایج این آزمایش نشان میدهد که کارمندان شرکتهایی که چای اسطوخودوس می نوشند احساس خستگی کمتری دارند.
 
چای سبز
گرچه چای سبز دارای کافئین است، اما برخی از مواد موجود در چای سبز ممکن است به افراد کمک کند تا بخوابند چون بر روی سیستم GABA در مغز عمل می کند.
 برای مطالعه این اثرات، محققان به بزرگسالان میانسال چای سبز کم کافئین برای مصرف قبل از خواب دادند نتایج این مطالعه نشان داد که نوشیدن چای سبز کم کافئین به بهبود خواب کمک میکند.
توجه کنیم که انتخاب چای سبز بدون کافئین مهمه است چون چای سبز استاندارد دارای کافئین است و می تواند خواب را مهار کند
 
آب آلبالو
مطالعات قدیمی با منابع معتبر در سال 2010 نشان میدهد که آب آلبالو باعث بهبود قابل توجهی در خواب میشود. در این مطالعه محققان زمان به خواب رفتن افراد از لحظهی اقدام برای خواب را محاسبه کردند و مشاهده کردند که با مصرف آب آلبالو میزان بیخوابی کاهش پیدا میکند ولی کیفیت خواب، در مقایسه با دارو بدون تغییر بود.
 
آب گیلاس
یک مطالعه کوچک دیگر در سال 2018 با منبع معتبر با تنها هشت شرکت کننده نشان داد که آب گیلاس باعث افزایش زمان خواب و کارایی خواب میشود.
محققان به این نتیجه دست پیدا کردند که آب گیلاس میزان تریپتوفان را در بدن افزایش میدهد و چون حاوی ملاتونین و سایر مواد ضد التهابی است منجر به خواب بهتر میشود.
برای تأیید این یافته ها تحقیقات بیشتر لازم است.
 
شیر
 شیر حاوی اسید آمینهای است که به ملاتونین و سروتونین تبدیل میشود و میتواند به خواب کمک کند مطالعات نشان میدهد که نوشیدن شیر قبل از خواب برای بهبود خواب موثر نیست و باید آن را ساعاتی قبل از خواب مصرف کرد.  همچنین در صورت عدم تحمل لاکتوز یا حساسیت به شیر، میتوانید آن را گرم بنوشید.
 
منابع:
Greatist.com
Norhart.com
Artfultea.com
Sleepfoundation.org