نکات نگهداری شستشوی لحاف

۳۱ شهریور ۱۴۰۰
شرایط یک لحاف تعیین می‌کند که آیا می توانید آن را با خیال راحت بشویید یا نه. لحاف در حالت عادی با ماشین لباسشویی قابل شستشو و خشک کردن است اما اگر دوخت‌های لحاف بسیار از هم فاصله داشته باشند یا درزها تکه تکه به نظر برسند، بهتر است با ماشین شسته نشود.
 
 
 پنبه و سایر الیاف طبیعی بعد از شستشو حدود 3-5 درصد آبرفت دارند. در مقابل، پلی استر آبرفت محسوسی ندارد و همین موضوع باعث بازتر شدن شکاف‌ها و بیشتر شدن فاصله دوخت‌ها در لحاف‌های الیاف طبیعی میشود.
 
 لحاف‌های دوخته شده با نخ پنبه بیشتر مستعد آسیب ناشی از رطوبت هستند. وزن اضافی آب در لحاف می‌تواند نخ های دوخت را از هم دور کند. اگر لحاف شما خیلی بزرگ است،  شستن آن در یک وان یا لگن تمیز بهتر از شستن آن در ماشین لباسشویی است. قبل از برداشتن لحاف از وان تا جایی که ممکن است آب آن را فشار دهید. نخ لحافی پلی استر برای لحاف‌هایی که مکرراً شستشو می‌‌شوند، انتخاب بهتری است چون تحریک را تحمل می‌کند و از پنبه قوی‌تر است.
 
 
 شستشوی لحاف در لگن یا وان
لگن یا وان را با آب سرد پر کنید و لحاف را به آرامی به آن اضافه کنید.  لحاف را در آب فشار دهید تا کامل غوطه ور شود و بعد بگذارید خیس بخورد و بعد شستشو و آبکشی کنید.
 
شستشو در ماشین لباسشویی
اگر لباسشویی شما از نوعی است که امکان باز کردن درب اون رو حین شستشو دارید اول آن را از آب پر کنید و بعد لحاف را اضافه کنید اما اگر این امکان را ندارید لحاف را اضافه کرده و با چرخه خیساندن بدون چرخش لباسشویی اول آن را خیس کنید و بعد روی حالت شستشو قرار بدهید.
 
 به هر حال در همه روش‌های شستشو لحاف باید به مدت 30 دقیقه خیس بخورد!
 
مواد شوینده
 شوینده یا صابون ملایم طول عمر لحاف شما رو افزایش میدهد و از فرسوده شدن آن جلوگیری می‌کند. مواد شوینده ملایم به محافظت از لحاف کمک می‌کند.
 
 
خشک کردن لحاف شسته شده
 یک مکان سایه دار برای جلوگیری از آسیب ناشی از آفتاب پیدا کنید. لحاف را برای چند ساعت در معرض هوا و نسیم ملایم قرار بدهید. اگر فضای بازی برای تهویه لحاف ندارید، می توانید لحاف را روی تخت قرار بدهید و یک یا چند پنکه روشن مقابلش بگذارید.
 
منبع: APQS