بازدید سرکار خانم مهندس افسانه محرابی از صنایع نساجی، چرم و کفش شهر تبریز

۱۶ تیر ۱۴۰۰
به گزارش پایگاه خبری فارس، سرکار خانم مهندس افسانه محرابی مدیر کل صنایع نساجی، پوشاک، چرم و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت و گروهی از معاونین و کارشناسان این اداره به همراه آقای دکتر حبیب امین زاده قوی فکر رئیس سازمان صمت استان آذربایجان شرقی در روز یکشنبه مورخ 9 خرداد 1400 از تعدادی از کارخانجات این استان از جمله گروه صنعتی لایکو متشکل از شرکتهای ایران لایی، چاپرنگ و ویوانا بازدید به عمل آوردند.
در این بازدید یکروزه ایشان ضمن تشریح بخشی از برنامه های دفتر نساجی در سال جاری، با تأکید بر بررسی و رفع موانع پیش روی واحدهای حوزه نساجی، چرم، کیف، کفش و پوشاک استان و همچنین پیگیری روند اجرای شهرک خصوصی و تخصصی چرم و کفش چالیش صنعت در این سفر، اظهار داشت: ایجاد و توسعه شهرک‌های تخصصی مناسب برای صنایع کیف، کفش، پوشاک، مبلمان و دیگر صنایع کوچک و متوسط در جهت کمک به کاهش قیمت تمام شده و تولید کالاهای با کیفیت، صادرات محور و قابل رقابت در بازارهای جهانی از مهمترین برنامه های وزارت صمت در سال جاری می باشد .
واردات نخ به منظور جبران کمبود بازار
مدیرکل نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمک بخش خصوصی در روند پیشبرد برنامه ها را بسیار مهم دانست و گفت: در مورد کمبود نخ مورد نیاز واحدهای تولیدی و افزایش قیمت نامتعادل در این بخش، بازرگانان و تجار می توانند میانگین واردات سالهای قبل خود را وارد کنند و همچنین واحدهای تولیدی در مرحله اول امکان واردات ۲۰ درصد از کل تولیدشان در طی سال را دارند، تا جبران کمبود و کاهش قیمت تمام شده محقق شود.
وی گفت : به دلیل افزایش تولید در حوزه محصولات نساجی و پوشاک، کمبود نخ در انواع مختلف در سطح صنایع تولیدی بوجود آمده و تأمین و تخصیص ارز مورد نیاز از جانب دولت نیز پیگیری می شود اما واحدهای تولیدی برای جبران کمبود و تولید رقابتی باید در صدد تحقق واردات نخ مورد نیاز خود نیز باشند.
 
بازدید از گروه صنعتی لایکو
گفتنی است ایشان در طی این بازدید یک روزه از صنایع نساجی شهر تبریز، از گروه صنعتی لایکو (شرکتهای تولیدی ایران لایی، چاپرنگ و ویوانا) نیز دیدن کردند. در این بازدید که مقارن با 45-امین سالگرد تاسیس این گروه بود، ایشان از نزدیک در جریان فعالیت های مختلف این گروه صنعتی و موانع و چالش های مختلف این گروه از قبیل تامین نخ و پارچه مورد نیاز، مشکلات واردات قطعات یدکی و دستگاه های مورد نیاز و همچنین افزایش بی رویه قیمت ها در حوزه مواد اولیه قرار گرفت.
شایان ذکر است که گروه صنعتی لایکو در 18 خرداد 1355 با راه اندازی کارخانه ایران لایی در حوالی پلیس راه تبریز-تهران به عناون اولین واحد تخصصی تولید منسوجات بی بافت در ایران فعالیت خود را آغاز نمود و پس از آن نیز با راه اندازی خطوط تخصصی تولید کالای خواب، کالای حمام و کالای آشپزخانه به اولین و بزرگترین مجموعه صنعتی فعال در حوزه تولید منسوجات خانگی تبدیل شد. در ادامه گسترش فعالیت ها، این گروه با تاسیس کارخانه چاپرنگ در 13 اردیبهشت 1371 به منظور عملیات رنگرزی، چاپ و تکمیل منسوجات تاری پودی توانست بخش اصلی و حساس تامین مواد اولیه خود را بومی سازی نماید. پس از آن در طی دهه 1380 این گروه با راه اندازی مجموعه فروشگاه های زنجیره ای ویوانا اقدام به عرضه مستقیم محصولات خود نمود که هم اکنون این فعالیت در بیش از 25 فروشگاه و 100 نمایندگی در اقصی نقاط کشور در حال خدمت رسانی می باشد.
این گروه همچنان تحت مدیریت بنیانگذار خود جناب آقای محمود زینی در حال فعالیت بوده و در آینده در قالب طرح های توسعه خود نظیر افزایش ظرفیت و تنوع محصول واحد رنگرزی، چاپ و تکمیل، افزودن سالن بافندگی تاری-پودی و ... زمینه اشتغال تعداد زیادی از جوانان منطقه را فراهم خواهد آورد.