بارداری و خواب

۰۳ اسفند ۱۳۹۹
از آن لحظه ای که برای اولین بار متوجه می شوید که در آینده مادر خواهید شد، همه چیز تغییر می‌کند. خواب نیز یکی از این موارد است که در بازه‌های مختلف بارداری دچار تغییر و تحول می گردد.
تمام بدن دچار تغییر و تحول شده و هیچ چیز مانند گذشته نخواهد ماند، اما موضوع مهم، واکنش بدن به این تغییرات است. تغییرات شدید هورمونی اتفاقات متفاوتی را  برایمان رقم می زند؛ از این رو نظم بدن نیز به چالش کشیده می شود.
اغلب بانوان باردار، از خواب خود شکایت دارند چرا که مشکلات شدیدی در این امر پیدا می‌کنند که تمام زندگیشان را تحت شعاع قرار می دهد. هنگام بارداری نیاز به خواب افزایش، اما کیفیت آن به مراتب کاهش می‌یابد. اما با راهکارهایی ساده می‌توان در دوران بارداری به خواب خوش دست یافت.
مشکلاتی که هنگام بارداری رخ می دهند شامل مواردی چون:
تکرر ادرار شبانه - نفس تنگی - گرفتکی بینی - کمر درد - سوزش سرمعده - ورم صورت و پا  - خواب رفتن پا و احساس گزگز
که همه این عوامل در تعامل با یکدیگر، می توانند خواب خوش را از شما بگیرند. اما با راهکاری های زیر، این مسایل نیز قابل حل می‌شوند:
شما باید
1- به صورت منظم به فعالیت ورزشی و بدنی بپردازید، ورزش باعث کنترل وزن و ترشح هورمون های مورد نیاز بدن می‌شود.
2- برنامه خواب خود را منظم نمایید. این امر موجب می‌شود تا ساعت بدن شما تنظیم گردد و از بی خوابی تا حد زیادی جلوگیری شود.
3- چرت های که در طول روز می‌زنید نباید عمیق باشند؛ چرا که ساعت و نظم خواب شبانه را بر هم می‌زنند.
4- از خوردن کافئین و مواد غذایی که اختلال خواب ایجاد می‌کنند، خودداری کنید. بسیاری از مواد غذایی در هنگام بارداری، اثرات شدیدتری را بر مادر می‌گذارند.
5- مسئولیت‌هایی که به موجب مادر شدن و تغییراتی که در انتظارتان است، دائما به سراغتان می آید و باعث می‌شود تا دچار اضطراب و استرس شوید؛ اما با تمرین هایی مانند نوشتن دل مشغولی‌هایتان بر روی کاغذ می‌توانید ذهنتان را آزاد نمائید.
6- برای آنکه در خواب دچار سوزش سرمعده نشوید، شام خود را زودتر میل نمائید و وعده‌های غذایی خود را سبک کرده تا به هنگام خواب معده‌تان سنگین نباشد.
7- به محیط خواب خود بسیار توجه نمائید. برای مثال استفاده از تشک مرغوب، می‌تواند از کمردرد ناشی از افزایش وزن شکم نیز جلوگیری نمائید؛ چرا که هنگام خواب، زمان مناسبی برای استراحت جسم است و اگر کالای خواب نامناسب باشد، مشکلات و درد ها را تشدید می نماید. همچنین باید بسیار دقت کنید تا در کالای خواب مصرفیتان از موادی که سلامتی شما و فرزندتان را تهدید می کند، استفاده نشده باشد.
یکی از سوالات همیشگی بانوان در مورد خواب هنگام بارداری، چگونگی حالت خوابیدن است.
بهترین حالت خوابیدن به پهلو است که کم‌ترین فشار را به مادر می‌آورد. برای بهتر شدن این امر می‌توانید بالشی را بین دو زانو قرار دهید. البته که ممکن است در طول خواب حالتتان تغییر کند و این امر مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما باید توجه داشت که به پشت خوابیدن برای مدت طولانی خطرناک می باشد.
از مصرف  هرگونه قرص یا دارو برای کاهش اضطراب و یا به خواب رفتن بدون مشورت پزشک، خودداری نمائید؛ چرا که اکثر داروها در دوره بارداری برای سلامت مادر و جنین بسیار مضر می باشد. حتی بسیاری از دمنوش ها و فراورده های گیاهی نیز بسیار مضر بوده و باید از مصرف آنها خودداری نمایید.