چرا خواب از غذا مهم تر است؟

۲۸ مهر ۱۳۹۹

در تحقیقات ثابت شده است که انسان بدون غذا تا 21 روز زنده مانده است.
اما بدون خواب کم تر از یک هفته زنده مانده است.
داستان به همین جا ختم نمی شود بلکه این تنها نکته کوچکی از اهمیت خواب است.
خواب را می توان پایه همه چیز در زندگی دانست به همین دلیل هر تغییری در روند خواب بر تمام زندگی اثر می گذارد.
از نظر زیستی بدن همیشه مقداری ذخیره برای مواد غذایی مورد نیاز خود دارد و همواره مآزاد آن را ذخیره سازی می نماید بر همین اساس در صورت کمبود و یا در دسترس نبودن مواد، از ذخیره استفاده و به عملکرد خود ادامه می دهد. اما برای خواب هیچ ذخیره سازی انجام نمی گیرد در نتیجه در صورت کمبود و یا فقدان آن با مشکل و خطر جدی روبه رو می شوید. به همین دلیل بی خوابی اثرات مخرب خود را بسیار سریع تر از کمبود غذا می گذارد.
برای بسیاری از ما نیاز بدن به غذا ملموس تر است تا خواب چرا که در صورت کمبود آن دچار گرسنگی می شویم و آن را سریعا برطرف می نمائیم اما در صورت خواب آلود بودن اکثر مواقع به مقابله با آن پرداخته و سعی در حل آن نمی نمائیم.
در بسیاری از افراد که به واسطه شغلشان دچاره کم خوابی اند مانند کارمندان اورژانس بدون آنکه متوجه شوند که وارد ناحیه خطرناک بی خوابی شده اند چشم از جهان فرو می بندند.
بسیاری از افراد کم خوابی و یا خواب بد را بیماری جدی نمی دانند که باید فورا آن را معالجه نمایند در نتیجه آن را کم اهمیت تلقی می کنند و دچار اختلالات شدیدی در زندگیشان می شوند.
خواب مرحله مهمی از سیکل روزانه ذهن و جسم است. در واقع خواب مرحله ای است که هر دو را به آرامش و سکون می رساند و به آنها نظم می بخشد. بدن انسان باید همواره پایدار و ثابت باشد تا بتواند به صورت طبیعی در بهترین حالت ممکن به عملکرد خود ادامه دهد. بخش زیادی از این پایداری و تنظیم در خواب رخ می دهد. برای مثال بسیاری از هورمون ها و ملکول های زیستی که باعث تنظیم و بهبود عملکرد جسم و مغز می شوند در هنگام خواب ترشح و تنظیم می شود و یا جذب بسیاری از ویتامین ها و مواد غذای مهم در مرحله خواب رخ می دهد. بخش عمده ای از سوخت و ساز بدن به هنگام خواب تنظیم می گردد.
مغر در هنگام خواب است که آرامش یافته و برای داشتن بهترین عملکرد آماده می شود. مشاهده شد است که سیگنال های دریافتی از مغز در هنگام خواب بسیار منظم و آرام می شوند. در افرادی که خواب با کیفیت دارند این روند در بیداری نیز ادامه می یابد.
کیفیت خواب بر تغذیه اثر عمیقی می گذارد و بی توجه ی به خواب اشتها و نظم غذای را بر هم می زند. مثلا اختلال در خواب می تواند موجب پرخوری و افزایش وزن و یا بی اشتهای و از دست دادن وزن شود.
کم خوابی موجب بی ثباتی عواطف و حتی افسردگی می شود. همان طور که اشاره کردیم در هنگام خواب است که بسیاری از هورمون ها ترشح شان آغاز و یا متوقف می گردد. همان طور که می دانید هورمون ها از عوامل اصلی کنترل احساسات و عواطف اند.
در بسیاری از افراد که دارای بی ثباتی احساسی هستند، مشاهد شده است دچار کم خوابی و خواب بی کیفیت اند.
باید بدانیم خواب و تغذیه در ارتباط مستقیم و اثر گذار بر هم هستند و این به معنی توجه به تغذیه است.
خواب با تاثیر بر سلامت جسمانی و آرامش موجب می شود تا هرچه بیشتر از غذای که صرف می کنید لذت ببرید.
در تحقیقات به عمل آمده اغلب افراد در طول شبانه روز حداقل به 7 تا 8 ساعت برای خواب نیاز دارند تا به بیشترین میزان تاثیر خواب بر سلامتی خود دست یابند. این زمان طول مناسبی است تا خواب بتواند تمام کار های خود را به بهترین شکل انجام دهد، حال هر چه این زمان کاهش یابد، خواب در انجام کارهایش ناموفق می شود و سلامتی ما به خطر می افتد.
برای بهبود کیفیت خواب می توانید مقالات موجود در سایت، مرتبط با خواب را مطالعه کنید.