5 واقعیت درباره خروپف

۱۸ مرداد ۱۴۰۱
میلیون‌ها نفر در خواب خروپف می‌کنند و این موضوع می‌تواند مزاحم گوش دیگری و همچنین نشانگر مشکلات بهداشتی جدی باشد. این‌جا به 5 واقعیت درباره‌ی خروپف می‌پردازیم:
 
واقعیت 1: خروپف ناشی از یک راه هوایی منقبض شده است.
 در طول خواب عضلات گلو شل می‌شوند و این باعث باریک شدن راه هوایی می‌شود. هر چه راه هوایی منقبض‌تر باشد، خروپف بلندتر میشود. خوابیدن به پشت می‌تواند باعث انقباض بافت گلو و خدشه دار شدن راه تنفس شود. به همین دلیل برای جلوگیری از خروپف ترجیح بر این است که به پهلو بخوابید.
 
 
واقعیت 2: پیری، آناتومی، آلرژی و الکل در خروپف نقش دارند.
عضلات گلو به طور طبیعی با مسن‌‍تر شدن افراد شروع به استراحت می‌کنند و خروپف با افزایش سن شایع‌تر می شود. مسائل آناتومیک هم در تشدید خروپف موثرند. لوزه‌های بزرگ شده و التهاب بینی بر اثر آلرژی میتواند راه گلو را تنگ کند. همچنین نوشیدن الکل که یک شل کننده عضلانی قدرتمند است، قبل از خواب ممکن است خروپف را تشدید کند.
 
 
واقعیت 3: شایع‌تر از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید.
به اندازه نیمی از جمعیت جهان، مقطعی در طول زندگی شان خروپف می‌کنند. خروپف در مردان شایع‌تر است: حدود ۴۰ مرد از هر 100 مرد و 24 زن از هر 100 زن خروپف می‌کنند. اگر یکی از والدینتان خروپف کند احتمال این که شما هم خروپف کنید زیاد است، چرا که یک جزء ژنتیکی برای این رفتار در شما وجود دارد.
 
واقعیت 4: برخی تغییرات سبک زندگی ممکن است از خروپف جلوگیری کند یا آن را به حداقل برساند.
برای خروپف گاه به گاه، اصلاحات سبک زندگی کوچک می‌تواند چاره ساز باشد. تمرکز بر حفظ وزن سالم می‌تواند به بافت گلو کمک کند. در طول فصل آلرژی، خوابیدن با نوار بینی می‌تواند آلرژی یا التهاب مربوط به سرماخوردگی را تسکین دهد و تنفس را آسان‌تر کند و در نتیجه از خروپف جلوگیری کند.
از دیگر گزینه‌های درمان می توان به تمرینات اوروفرننگال، نوعی درمان عملکردی برای زبان و دهان شما، برای کاهش خروپف اشاره کرد که به باز نگه داشتن راه هوایی شما کمک می‌کند.
 
واقعیت 5: خروپف ممکن است نشان دهنده یک وضعیت وخیم پزشکی باشد.
اگر درمان‌ها به شما کمک نمی‌کنند و شما شبانه وحشت زده با تنفس مختل از خواب بیدار می‌شوید، در این خصوص با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است آزمایش آپنه خواب را توصیه کند. آپنه یک اختلال خواب است که در آن تنفس به طور لحظه ای متوقف می‌شود.