انتخاب بالش مناسب

۰۹ مهر ۱۳۹۹
آخرین باری که به بالش خود اندیشید چه زمانی بوده است؟
 ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چطور در انتخاب بالش حرفه ای عمل کنید تا به خواب خوش دست یابید.
 اگر در طول شب با بالش خود مشکل دارید، در انتخاب آن اشتباه عملکرده اید و یا بالش شما تاریخ مصرفش گذشته است.
تاریخ مصرف، این نکته قابل توجه است که حتی مرغوب ترین بالش ها نیز داری عمر مفید هستند و بعد از سپری شدن آن دگر کارای لازم را ندارند .
نوع بالش و کیفیت آن این زمان را تعیین می کند، به طور معمول در بالش های الیافی 18 ماه و در بالش های مموری فوم (طبی) 3 سال می باشد. 
شاید این زمان بنظرتان کوتاه باشد اما باید بدانید که در طول همین مدت بالش شما بیش از دو هزار ساعت کار کرده و هیچ شبی را به مرخصی نرفته است.
 از نظر ظاهری هنگامی که لکه های ناشی از عرق بر سطح بالش ظاهر می شوند و یا آسیب ها در سطح بالش مشاهد می شود، احتمالا زمان تعویض آن است. هنگامی که تاریخ مصرف بالش می گذرد در آن میکرواورگانیسم های مانند قارچ ها ،کپک و...شکل می گیرد. ذرات گرد و غبار به درون منافذ بالش راه یافته و آن را بی کیفیت می کنند.
تست خم کردن به شما نشان می دهد که بالش شما در چه وضعیتی است، تست به این صورت است که بالش خود را تا نیمه تا کرده و بر روی آن وزنه ی سبک مانند تلفن همراه را قرار می دهید اگر بالش شما توانست وزنه را انداخته و به حالت اولیه برگردد الیاف آن کارایی دارد در غیر این صورت الیاف بالش مرده است.(برای بالش های سایز بزرگ و پر شده با پر آنها را تا یک سوم خم نمایید)
  نکته بعد توجه به الیاف داخل بالش است که از بالش آن پر شده. مهم ترین موردی که باید به آن دقت کنید این است که به الیاف آلرژی و حساسیت نداشته باشید، برای مثال بالش هایی که از الیاف حیوانی پرشده اند معمولا به دلیل دارا بودن عواملی که منشا حیوانی دارند حساسیت بیشتری را ایجاد می کنند. بعضی افراد به الیاف سنتزی و شیمیای حساسیت دارند .
از عوامل مهم دیگر وزن، سایز، سفتی و نرمی بالش است. این عوامل از فرد به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد. بعضی افراد بالش ها سبک نرم و بزرگ را می پسندند و بعضی نوع دیگر، اما به طور کلی می توان گفت وزن و نرمی و سفتی بالش به جسته فرد بستگی دارد و باید ارتفاع، طول، سفتی آن به مقداری باشد که به نیروهای وارده از سر و شانه به طور کامل پاسخ دهد.
نکته بعد مربوط به لایه های خارجی و پوششی بالش است که باید ضد حساسیت و ضد تعرق باشند و در فرایند تنفس هیچ مشکلی به وجود نیاورند و آن را بهبود بخشند .
استفاده از پارچه 100% تهیه شده از نخ پنبه در بالش با ایجاد جریان هوا به دلیل داشتن منافذ در خود آن را ضد تعرق و ضد حساسیت می کند.
در مجموع وظیفه بالش حمایت از سر و گردن و نگه داشتن گردن در راستا خطی ستون فقرات است.
 امروزه استفاده از بالش های مموری فوم یا به اصطلاح طبی متداول تر شده است. این نوع بالش ها از نوعی فوم مدرن که نسبت به فوم های دگر از استحکام بیشتر بر خوردار هستند ساخته می شوند. این بالش ها به دلیل آنکه از فشار و گرمای بدن اثر می پذیرند شکل آن را به خود گرفته و فشار های وارده را متناسب پاسخ می دهند .
در آخرکارشناسان ما آماده دادن مشاوره رایگان به شما هستند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.