پنج گام برای لکه بری خون از ملحفه

۱۵ فروردین ۱۴۰۱
خنثی کردن: ابتدا با استفاده از حوله یا پارچه مرطوب شده با آب سرد، خون را تا حد امکان پاک کنید. از بیرون لکه به سمت داخل لکه بکشید.
خیساندن: کاسه یا لگن خود را با مخلوطی از آب سرد و یک شوینده ملایم یا لکه‌بر پر کنید.  در صورت امکان، از شوینده ای استفاده کنید که به طور خاص برای مبارزه با لکه ها طراحی شده است. ملحفه آسیب دیده را حداقل یک ساعت خیس کنید.  لکه های شدیدتر ممکن است به زمان خیساندن طولانی تری نیاز داشته باشند، گاهی اوقات تا شش ساعت. از مواد شیمیایی خشن مانند سفید کننده خودداری کنید زیرا این مواد می توانند به الیاف و رنگ پارچه آسیب برسانند.  همچنین، وسوسه نشوید که از آب داغ استفاده کنید، زیرا این کار می تواند لکه را ترغیب کند تا جا بیفتد.
لکه بری: پس از خیساندن در مواد شوینده، آن را با پراکسید هیدروژن 3 درصد پاک کنید.  پراکسید هیدروژن یک سفید کننده ملایم است، اما برای پارچه و پوست شما بسیار ایمن تر است و پارچه های شما را ضعیف نمیکند. همچنین میتوانید از مسواک برای تمیز کردن ناحیه لکه استفاده کنید. سپس پارچه را کاملاً در آب خنک بشویید تا مواد شیمیایی باقیمانده قبل از مرحله بعدی پاک شود.
خشک کردن: بگذارید ملحفه در مجاورت هوا خشک شود تا ببینید لکه از بین رفته است یا خیر. از حرارت استفاده نکنید زیرا گرمای خشک کن میتواند لکه را بیشتر کند.
تکرار: اگر لکه هنوز قابل مشاهده است،  مراحل را مجدد تکرار کنید.