محیط خواب و خواب خوش

۰۷ مهر ۱۳۹۹


در علم خواب یکی از عوامل مهم و اثر گذار بر خواب  محیط خواب می باشد. هنگامی که محیط خواب تغییر می کند خواب نیز اثر می پذیرد.
حتما بارها تجربه کرده اید که وقتی در محیط جدیدی برای خوابیدن تلاش می کنید ناموفق هستید چرا که با آن محیط سازگار نیستید و احتیاج  به زمان دارید تا با آن وفق پیدا کنید. 
محیط خواب از عواملی چون کالای خواب مناسب، نور، صدا، دکور، تهویه هوا، دمای اتاق، وحتی محیط درونی انسان شکل می گیرد.
همه این عوامل در ارتباط باهم می توانند خوابی مطلوب را رقم بزنند.
بدن ما از میزان نور دریافتی اطلاعات جمع آوری می کند و نسبت به آن پاسخ می دهد. هنگامی که نور کاهش می یابد هورمون های خواب و آرامش ترشح شده و از میزان هوشیاری مغز می کاهند. در مشاهدات علمی دیده شده است هورمون ملاتونین در پی کاهش نور و آماده شدن برای خواب ترشح  می گردد.
میزان صوت دریافتی اگر از حد معینی بیشتر باشد باعث اختلال درعملکرد مغز هنگام به خواب رفتن می شود. هر چه محیط آرام تر باشد زمان به خواب رفتن کاهش یافته و طول خواب با کیفیت تر سپری می شود.
تهویه هوا نیز از عوامل مهم تاثیر گذار بر کیفیت خواب بوده و هوای تازه میزان اکسیژن بالایی را دارا است .مغز در هنگام خواب نیز همانند بیداری نیاز به اکسیژن داشته و کمبود آن موجب خستگی مغز در نتیجه بی کیفیتی خواب می شود. 
دمای اتاق نیز بسیار مهم است، دمای استاندارد محیط که به آن دمای آسایش گفته می شود 24 درجه سانتی گراد می باشد.
دکور و رنگ از عوامل بصری هستند که بر ذهن برای رسیدن به آرامش اثر می گذارند .در تحقیقات علمی ثابت شده است رنگ های آرامش بخش مانند آبی تاثیر زیادی بر ذهن دارند. مشاهده شده است که هرچه دکور ساده تر و منظم تر باشد، درگیری ذهن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. 
 محیط درونی از ذهن و جسم تشکیل می شود. قبل از به خواب رفتن باید ذهن و جسم هر دو باهم رهایی یابند. بارها مشاهد کردید هنگامی که با مشغله های روزمره به خواب می روید درطول مدت خواب با آن موضوع در گیرید و بعد از بیدار شدن از خواب حتی با سپری کردن طول ایده آل خواب ذهن و جسم شما همچنان خسته است.
تمرین های کاربردی وجود دارند که می توانند بر ذهن اثر بگذارند. برای مثال نوشتن دغدغه های ذهنی خود بر روی کاغذ ذهن را آزاد می نماید . تمرین دیگر تمرکز بر روی دم و بازدم به همراه  تصور کردن یک منظره آرامش بخش است که ذهن را به آرامش و سکون می رساند.
کالای خواب در ارتباط مستقیم با ذهن و جسم بوده و با اثر خود بر جسم و ذهن بر کیفیت خواب اثر می گذارد. 
تشک استاندارد باید کمر را در بهترین حالت ممکن قرار دهد و از آسیب های کمر و فشار های جسمانی جلوگیری کند. تشک مناسب باید حمایت کافی از کمر را حاصل کند تا ستون فقرات در یک راستای صاف و خطی بماند.
بالش وظیفه مهمی در حفظ حالت سر دارد و استفاد از بالش بی کیفیت باعث گردن درد و گرفتگی عضلات می شود.
ملحفه به دلیل تماس مستقیم با پوست بدن باید لطیف و ضد تعرق و ضد حساسیت باشد تا باعث تحریک اعصاب پوستی نشود. استفاده از ملحفه تهیه شده از پارچه نخ پنبه به دلیل طبیعی بودن و وجود منافذ ریز در پارچه پنبه ای ضد تعرق بوده و از حساسیت های پوستی جلوگیری میکند، لحاف نیز مانند ملحفه باید از ویژگی های فوق برخوردار باشد  و علاوه بر آن سبک باشد و الیاف به کار برده شده در آن سازگار با پوست بدن و ضد حساسیت باشد.